Przejdź do treści

Wywiad z Rektorem UKSW

Giorgi DziekoNski 4MINIWierzę, że dziś Europa godna jest duchowości, to jest wspólnych wartości, które nadają sens naszemu istnieniu – taką opinią podzielił się ks. prof. Stanisław Dziekoński, Rektor UKSW.

W wywiadzie z ks. profesorem, opublikowanym na łamach Gazzetta Italia zostały poruszone tematy dotyczące jego pobytu we Włoszech – kolebki katolicyzmu w Europie. Był to wówczas dla mnie okres intensywnego kształcenia się i doświadczenie to odegrało fundamentalną rolę w moim rozwoju zarówno duchowym, jak i kulturowym (…). Zostałem powitany w cudowny sposób przez ludzi o wielkim sercu, pełnych pozytywnej energii, ludzi otwartych na innych (…). Osobiście doświadczyłem, jak pełne różnorodności są Włochy, nawet jeśli Włosi z każdego z regionów są postrzegani jako naród jednakowo otwarty, szlachetny i uduchowiony. Mam na myśli duchowość, którą według mnie Włosi mają w DNA, nawet Ci, którzy nie są religijni. Jest ona połączona z umiejętnością życia we wspólnocie. – wspomina ksiądz Rektor. Zaznaczył, że podczas pobytu w Italii nauczył się dostrzegać, jak ważna jest relacja z drugim człowiekiem, oparta na braterstwie i przyjaźni.

W rozmowie podkreślono również, w jaki sposób religia łączy naród Polski i Włoski, ale i dostrzeżono różnice w pojmowaniu religijności społeczeństw obu tych narodów. Włosko – polskie relacje kulturowe od stuleci odbywały się na płaszczyźnie religii katolickiej (…). Podejście do przykazań we Włoszech traktowane jest jak sugestia, w Polsce zaś bezpośrednio i bez filtrów. – zaznaczył Rektor UKSW. Podkreślając różnice, wspomniał także pontyfikaty papieży Franciszka oraz jego poprzedników, które ze względu na różne epoki w historii narodów, skupiają się na innych aspektach. Papież Franciszek chce mocno podkreślić, że doktryna i forma nie są wystarczające, potrzebna jest treść. Nie wystarczy powiedzieć, że jest się katolikiem i chodzić na mszę świętą, ale trzeba nim być i prezentować taką postawę w codziennym życiu. – podkreślił ks. prof. Dziekoński.

Kwestia tożsamości Starego Kontynentu, a także migracji w Europie to dwa ważne i aktualne tematy, o których wspomniano podczas wywiadu. W Europie dziś ateizm jest regułą, a religia postrzegana jest jako przeszkoda, wróg rozwoju. Podczas gdy kultywowanie duchowości popycha ludzi do pomagania sobie (…), duchowa pustka widoczna jest w ciągłym dążeniu do zaspokajania potrzeb materialnych, poczucia szczęścia wynikającego z posiadania, a nie z dzielenia się z innymi ludźmi. (…). W tej rzeczywistości temat migracji jest jeszcze bardziej złożony. Ksiądz profesor zastanawiał się nad odpowiednimi formami pomocy dla przybyszów z krajów ogarniętych konfliktami. Jedną z nich jest przyjmowanie studentów z narodów dotkniętych wojną i ubóstwem. Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego uczniowie, których kształcimy i wspieramy we wszystkich aspektach, po ukończonych studiach wracają do swoich krajów, wzbogaceni o wiedzę i doświadczenie zdobyte za granicą, co naszym zdaniem może okazać się dodatkowym, cennym narzędziem, które stanie się motorem zmian w ich krajach. – zaznaczył Rektor UKSW.

Zachęcamy do lektury całego wywiadu na stronie: http://www.gazzettaitalia.pl/pl/stanislaw-dziekonski-zamiast-otaczac-sie-zbednymi-dobrami-otworzmy-sie-na-innych/

 

18 października 2018