Jak pustosząca realny świat pandemia wpływa na funkcjonowanie świata online? Czy grozi nam cyberpandemia? Jak wykorzystać technologie cyfrowe dla ratowania życia i zdrowia?
Termin cyberpandemia wkracza na naukowe salony. Naukowcy zauważyli podobieństwa między cyberatakami a pandemią COVID–19. W obu przypadkach skutki globalnego i błyskawicznego rozpowszechniania wirusów są destrukcyjne zarówno dla ludzi, jaki i światowej gospodarki i bezpieczeństwa. Brak przygotowania władz, przedsiębiorców i obywateli do bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych aktywizuje cyberprzestępców. Jak w takim razie budować odporność na cyberataki? O tym będą dyskutować przedstawiciele nauki – teoretycy i praktycy z naszego Uniwersytetu oraz ośrodków krajowych i międzynarodowych.
Przedmiotem debaty będą problemy cyberbezpieczeństwa w wymiarze międzynarodowym i militarnym, w sektorze prywatnym i publicznym oraz cyberbezpieczeństwo w medycynie, a także zwalczanie cyberprzestępczości, edukacja dla cyberbezpieczeństwa w czasie pandemii i innowacyjność w czasach pandemii.
Wymuszona pandemią „ucieczka” ze świata realnego w przestrzeń cyfrową to także wielka szansa – zwłaszcza w medycynie. Podczas konferencji eksperci z UKSW omówią wyzwania telemedycyny, bezpieczeństwa e-dokumentacji medycznej, e-recepty. Problematykę pracy nad lekami na Covid-19 przedstawi prof. Marek Świerczyński z Wydziału Prawa i Administracji.
– Czekamy na skuteczne leki na koronawirusa, ale muszą one być dostępne dla wszystkich, a nie tylko dla tych, których na nie stać. A to wymaga przyjrzenia się kwestii patentów udzielanych na produkty lecznicze – zapowiada swoje wystąpienie prof. Świerczyński. Patenty muszą być postrzegane jako część rozwiązania, a nie jako część problemu związanego z lekiem na koronawirusa. Na przykład opatentowanie szczepionki oznacza uzyskanie przez wynalazcę ograniczonego czasowo monopolu na jej wykonanie, ale zdaniem profesora korzyści z takiego rozwiązania przeważają nad wadami: – Tam, gdzie nie ma patentu, może nie nastąpić ujawnienie informacji, wynalazca może utrzymać kluczowe dane w tajemnicy. Wykładowca UKSW przypomina, że patenty nie są bezwzględne, to znaczy, że państwa mają możliwość podważenia monopolu patentowego poprzez udzielenie licencji przymusowej na lek. Patent może więc ułatwić, a nie utrudnić dostępność szczepionki. Zdaniem prof. Świerczyńskiego osoby, które chcą zakazać patentów na szczepionki, mogą okazać się bardziej niebezpieczne od tych, którzy chcą zakazać szczepień, ponieważ „antyszczepionkowcy opierają swoje twierdzenia na ignorancji i strachu, przeciwnicy patentowania wykorzystują również argumenty prawne”. Kluczową kwestią w dyskusji o opatentowaniu leków jest też zapewnienie skutecznej ochrony własności intelektualnej. – Brak takiej ochrony działa demotywująco na innowatorów, którzy pracują nad nowymi lekami – uważa profesor Świerczyński.
Konferencja odbędzie się w dniach 22-23 października 2020 r. w formule online.
Udział jest nieodpłatny. Wymagana jest tylko rejestracja poprzez formularz rejestracyjny – LINK
Na konferencję zapraszają organizatorzy: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Naukowe Centrum Prawno-Informatyczne oraz Sektorowa Rada ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo.
Program konferencji dostępny jest na stronie https://ncpi.org.pl/