Czy religia może efektywnie odpowiedzieć na współczesny kryzys środowiska? To pytanie stawia dr hab. Marcin Jewdokimow w projekcie nagrodzonym grantem Narodowego Centrum Nauki.
Kryzys ekologiczny dotyka różnych pól społeczno-kulturowych, w tym sfery religijnej. Jednym z ważnych przykładów reakcji Kościoła katolickiego na zmiany klimatyczne jest encyklika papieża Franciszka „Laudato Si”, poświęcona trosce o wspólny dom, czyli naszą planetę, która stała się inspiracją do napisania projektu „Zielenienie” katolicyzmu w Polsce i Włoszech? Katolickie organizacje wobec zmian klimatycznych i kryzysu środowiskowego, nagrodzonego grantem NCN.
Prof. Jewdokimow nie poprzestanie jednak na interpretacji tego dokumentu, w swojej pracy przeanalizuje działalność, powstałych w ostatnich 30 latach, polskich i włoskich katolickich organizacji i inicjatyw proekologicznych pod kątem rozpoznania kryzysu ekologicznego z perspektywy religijnej, reakcji środowisk katolickich na kwestie ochrony środowiska oraz tematu ekologii, a praktyk i postaw ludzi wierzących.
– W ramach studium przypadku skupimy się na wybranych organizacjach katolickich prowadzących inicjatywy proekologiczne (Caritas i franciszkanie w Polsce i we Włoszech), badaniem przebiegu tych inicjatyw, związku między wiarą a poglądami ekologicznymi. Chcemy poznać czynniki, które zarówno ułatwiają, jak i utrudniają religii radzenie sobie z kryzysem klimatycznym, a tym samym zbadać, czy ekologizacja katolicyzmu w Polsce i we Włoszech jest autentycznym ruchem w kierunku zmian, czy też nie – zaznacza kierownik projektu.
Prof. Jewdokimow podkreśla, że ani w Polsce, ani we Włoszech nie prowadzono badań o podobnej tematyce, tymczasem należy dostrzec potencjał w przeprowadzeniu badań socjologicznych, związanych z powszechnością religii katolickiej na świecie i jej wpływie na dokonanie zmian w sferze ekologicznej.
Projekt „Zielenienie” katolicyzmu w Polsce i Włoszech? Katolickie organizacje wobec zmian klimatycznych i kryzysu środowiskowego uzyskał dofinansowanie w kwocie 365 399 złotych z konkursu Opus 19 Narodowego Centrum Nauki.
Dr hab. Marcin Jewdokimow, prof. uczelni pełni obowiązki kierownika Katedry Kultury XX I XXI wieku na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW. Jego zainteresowania badawcze obejmują obszary socjologii zamieszkiwania, monastycyzmu, dziedzictwa kulturowego czy religioznawstwa. Współpracuje m.in. z Polskim Towarzystwem Socjologicznym, Polskim Towarzystwem Kulturoznawczym oraz International Society for the Sociology of Religion.