Lektura dobrej książki nie tylko dopełni świąteczny okres, ale też pomoże przetrwać kryzys pandemii, o czym przekonamy się sięgając po książki Wydawnictwa Naukowego UKSW.
Nasze uczelniane wydawnictwo w ostatnich dniach otrzymało nagrody i wyróżnienia przyznawane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Doceniono cztery publikacje w kategoriach: „Historia” „Niepodległa”, „Serie wydawnicze”, oraz „Tłumacz”.
Są to kolejno:
- Przedszkola Polski „ludowej”. Ideologizacja instytucji (1944-1965), Monika Wiśniewska.
- Prymas Wyszyński a Niepodległa. Naród – patriotyzm – państwo w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia, red. Ewa K. Czaczkowska, Rafał Łatka (współwydawca – Wydawnictwo IPN)
- Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Polski. Dzieła Zebrane, red. Iwona Czarcińska, Beata Mackiewicz, Anna Rastawicka (współwydawcy: Wydawnictwo IPN, Archidiecezja Warszawska, Archidiecezja Gnieźnieńska, Instytut Prymasowski, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)
- Przeciw listowi Parmeniana, Aureliusz Augustyn. Tłumaczenie – ks. prof. Tadeusz Kołosowski
Warto zajrzeć nie tylko do nagrodzonych książek. Gorąco polecamy lekturę na świąteczno-noworoczny czas.
Polskie wiersze wojenne. Польская военная поэзия.
To dzieło na swoją publikację czekało 78 lat w… Państwowym Archiwum Literatury i Sztuki w Moskwie. Antologia powstała w Taszkiencie, gdzie w wojennym czasie spotkały się polskie i rosyjskie elity intelektualno-artystyczne. Miała być próbą zbliżenia i wzajemnego zrozumienia. Na przeszkodzie stanęła polityka i nieprzyjazny czas, ale ziarno zostało zasiane. Autor wyboru, Józef Czapski, oficer Armii Andersa, wybitny malarz, eseista, kontynuował polsko-rosyjski dialog po wojnie, w emigracyjnej paryskiej „Kulturze”. Zbiór polskich wierszy wojennych, przetłumaczonych tak dawno temu na rosyjski, opracowali współcześnie Piotr Mitzner, prof. UKSW i Igor Biełow, poeta i tłumacz literatury polskiej. Ich głos to cenny bonus do tej książki. Piotr Mitzner nakreślił literacko-towarzyskie tło przedsięwzięcia Józefa Czapskiego, wprowadzając na karty książki takie postaci jak Anna Achmatowa, Lidia Czukowska, Jekatierina Pieszkowa i Aleksiej Tołstoj. Z kolei Igor Biełow udzielił „wielu ważnych spostrzeżeń na temat podstawowych trudności i problemów, z którymi rosyjscy tłumacze poezji polskiej mieli do czynienia zarówno wówczas, jak i mają dzisiaj”. Dlatego warto tę dwujęzyczną książkę polecić również naszym wschodnim sąsiadom, nie tylko Rosjanom, którzy chcą dobrze poznać język polski.
Niemcy. Tom 1. 1923-1939. Tom 2. 1940-1965.
Znów chwała naszemu Wydawnictwu i autorce opracowania Magdalenie Chabierze za pierwsze, pełne wydanie dzieła, które powstawało w ciągu 40 lat – w momentach granicznych, przełomowych dla Niemiec i Europy. Teksty były pisane z perspektywy geopolitycznej, społecznej, moralnej. Kto chce poznać nie tylko tajemnice niemieckiej duszy, ale też przyczynę sukcesów i klęsk tego narodu musi sięgnąć po tę książkę. To prawdziwa intelektualna uczta dla historyków, politologów i erudytów, bo autor – Jerzy Stempowski był nie tylko przenikliwym i znakomitym eseistą politycznym, ale też znawcą literatury i melomanem. Jego spojrzenie na Niemcy w Europie, stosunki z Polską i Francją pomaga lepiej zrozumieć współczesne problemy Unii Europejskiej. Książka dostępna jest również jako e-bok.
Męska rzecz. seria Rzeczy Piękne. Tom VII.
Książka jest pokłosiem dwóch konferencji zorganizowanych przez dr hab. Małgorzatę Wrześniak, prof. UKSW, kierującą Katedrą Historii Kultury i Muzeologii UKSW. Nie trzeba być mężczyzną zainteresowanym modą, by z fascynacją czytać zebrane teksty. Na ile pytań znajdziemy tu odpowiedzi: czemu mężczyźni przestali nosić kapelusze i kto zakładał oficerki podczas wojny, co robi stowarzyszenie „But w Butonierce” i czy faceci zaczną chodzić na obcasach? Do tego ciekawostki o modzie w Kościele, rzemieślnikach i kreatorach mody, artystach, których dzieła dokumentowały męską modę – jest co czytać!
Przedszkola Polski „ludowej”. Ideologizacja instytucji (1944-1965).
Zdecydowana większość z nas ma jakieś wspomnienia z przedszkola. Wątróbka na talerzu czy wibrujące w uchu słowo rytmika — magicznie przenoszą do dzieciństwa. Całe szczęście, jeśli mamy tylko takie wspomnienia. Bo w pierwszych latach budowania powojennego ustroju w Polsce władza ludowa miała bardzo ambitne polityczne plany wobec najmłodszych obywateli. Rekonstrukcja tego projektu w wymiarze programowo-organizacyjnym, strategicznym, kadrowym i wychowawczym to wielkie dzieło dr Moniki Wiśniewskiej. Czy ten plan został zrealizowany? Kto musiał skapitulować? Odpowiedź na kartach książki, wyróżnionej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich w kategorii „Historia”.