I Ogólnopolski Kongres Ewaluacji

DSC 0569 wwwI Ogólnopolski Kongres Ewaluacji Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego oraz Instytutu Socjologii UKSW włączony w obchody 70-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych

Jaka jest zależność pomiędzy ewaluacją a nowymi Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ? Jak ewaluacja może pomóc przedsiębiorcom? Czy warto by organizacje pozarządowe poddawały ocenie swoje działania?

Na te i inne pytania w dniach 20-21 października na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odpowiadali polscy ewaluatorzy. Głównym celem wydarzenia było omówienie kierunków i wyzwań, jakie stoją przed ewaluacją w Polsce zwłaszcza w kontekście nowych Celów Zrównoważonego Rozwoju przyjętych 27 września br. przez kraje członkowskie ONZ. Podczas Kongresu eksperci jak i praktycy z sektora szkolnictwa wyższego, administracji publicznej, gospodarki oraz trzeciego sektora wypracowywali innowacje w zakresie ewaluacji.

Ewaluacja to jeden z kluczowych i najszybciej rozwijających się narzędzi wspierania ładu społeczno-gospodarczego Polski. Na jej kluczową rolę wskazywali podczas Kongresu dyrektor agencji ONZ w Polsce Mariola Ratschka, dyrektor Instytutu Socjologii UKSW ks. prof. zw. dr hab. Sławomir Zaręba, prezes Kuba Wygnański ze STOCZNI, prof. dr hab. Leszek Korporowicz i prof. dr hab. Jarosław Górniak z Uniwersytetu  Jagiellońskiego. Inicjatorem i organizatorem Ogólnopolskiego Kongresu Ewaluacji jest Polskie Towarzystwo Ewaluacyjne pod kierunkiem prezes Weroniki Felcis z UJ oraz wiceprezesa dra Marcina Zarzeckiego z IS UKSW. Patronat nad Kongresem objęli: Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie oraz Polskie Towarzystwo Socjologiczne.

Kongres został wpisany w obchody 70-lecia ONZ. Partnerami byli STOCZNIA Pracownia Badań i Innowacji Społecznych, Fundacja IDEA Rozwoju, Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych i Instytut Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sponsorami były podmioty – Agrotec Polska, ASM Centrum Badań i Analiz Rynku, WYG PSDB, Ośrodek Ewaluacji i GfK Polonia. Wydarzenie jest planowane cyklicznie.

DSC 0705 DSC 0569 www

26 października 2015