Zmarł ks. dr Marian Rola

zmarli nekrologNie żyje ks. dr Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego, wykładowca na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej.

Z głębokim żalem zawiadamy, że 79-letni ks. prałat dr Marian Rola zmarł w poniedziałek, 20 września. Mszy pogrzebowej będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz w piątek 24 września, o godz. 12.00 w kościele parafialnym św. Barbary w Warszawie. Duchowny zostanie pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w grobach kapłańskich.

Ks Marian Rola

Na zdjęciu ks. dr Marian Rola / fot. YouTube

Ks. prałat dr Marian Rola urodził się w czasie II wojny światowej w Warszawie (8 grudnia 1941 r.). Święcenia prezbiteratu przyjął 27 maja 1965 r. w archikatedrze warszawskiej. Jako wikariusz pracował w parafiach w archidiecezji warszawskiej: we Wiązownie, w Domaniewicach i Nowym Dworze Mazowieckim.

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim studiował prawo kanoniczne i uzyskał doktorat. Krótko po tym został mianowany prefektem alumnów Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. W latach 1980-1987 był pracownikiem Wydziału Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej, zatrudnionym na stanowisku adiunkta w katedrze Kościelnego Prawa Publicznego i Międzynarodowego.

W latach 1986-2001 ks. dr Marian Rola był rektorem Kolegium Polskiego w Rzymie i w tym czasie był również radcą kanonicznym ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej. Gdy w marcu 2001 r. rozpoczął się watykański etap procesu beatyfikacyjnego bł. Stefana Wyszyńskiego ks. Rola był pierwszym postulatorem rzymskim (2001-2003) tego procesu.

Przez długie lata był związany z Sądem Metropolitalnym Warszawskim jako sędzia i wiceoficjał. Był znawcą procesowego prawa małżeńskiego.

22 września 2021