Zmarł prof. Stefan Jurga, przyjaciel UKSW

Stefan Jurga15 marca br. zmarł nagle prof. dr hab. Stefan Jurga, wybitny fizyk i były rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i przyjaciel naszej Uczelni.

Prof. Stefan Jurga był wybitnym fizykiem o światowej sławie, organizatorem nauki, inicjatorem współpracy międzynarodowej i nauczycielem akademickim, wychowawcą wielu pokoleń fizyków.

Stefan Jurga

na zdjęciu prof. dr hab. Stefan Jurga, fot. UMK

W 1999 roku, będąc rektorem UAM, wraz z rektorami Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego wydał pozytywną rekomendację dotyczącą przekształcenia Akademii Teologii Katolickiej w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W roku jubileuszowym, podczas Gali z okazji 20-lecia UKSW został uhonorowany statuetką „W Kierunku Człowieka” w podziękowaniu za zasługi dla naszego Uniwersytetu.

Kierował dziesiątkami projektów badawczych, prowadził szeroką współpracę naukową z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą. Był profesorem wizytującym na Cornell University Ithaca (USA), North Carolina State University, Raleigh (USA), a także University of South Africa, Pretoria (RPA). Laureat Fundacji Aleksandra von Humboldta, stypendysta Instytutu Maxa Plancka ds. Badań Polimerowych w Moguncji (Niemcy).

21 marca 2022