Zmarła prof. Jadwiga Kuczyńska-Kwapisz

prof Kuczynska min23 marca br. – w jubileuszowym roku swoich 70 urodzin, 40-lecia pracy naukowej i 20-lecia pracy w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – odeszła do Boga profesor Jadwiga Kuczyńska-Kwapisz.

123 1

Prof. dr hab. Jadwiga Kuczyńska-Kwapisz pedagog specjalny, naukowiec, wychowawca.

Od 1973 do 1987 r. pracowała w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Przez całe życie pozostała związana z ośrodkiem. W 1982 r. uzyskała doktorat, a w 1995 roku habilitację. Była prekursorką badań dotyczących nauczania orientacji przestrzennej osób niewidomych i słabowidzących w Polsce. Przez wiele lat pracowała w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej i współtworzyła Zakład Tyflopedagogiki. Przez dwie kadencje (1996-2002) była prorektorem ds. badań i współpracy zagranicznej w Akademii Pedagogiki Specjalnej. W latach 1999-2009 pełniła funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Szkoła Specjalna”, kontynuując misję Marii Grzegorzewskiej.

Od 2002 r. była związana z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przez wiele lat pełniła funkcję dziekańską – w latach 2005-2008 była dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW, a następnie w latach 2008-2016, przez dwie kadencje – dziekanem Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW. Kierowała także Katedrą Pedagogiki Specjalnej WNP UKSW.

W 2016 roku uzyskała od prezydenta RP tytuł profesora nauk społecznych. W ostatnich latach naukowo zajmowała się recepcją myśli pedagogicznej bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej. Pani Profesor wypromowała dwunastu doktorów nauk humanistycznych i społecznych. Otrzymała wiele odznaczeń, m.in.: Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski. Przez całe życie działała w środowisku i na rzecz osób niewidomych i słabowidzących, współpracując z różnymi organizacjami, m.in.: Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi, Polskim Związkiem Niewidomych, Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundacją Szansa dla Niewidomych, współorganizując wsparcie również poza granicami Polski – była inicjatorką 4 edycji Międzynarodowej Szkoły Matek w Ukrainie (Charków-Kijów, 2006-2010). Zawsze uśmiechnięta i pełna pogody ducha w każdych okolicznościach.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 29.03.2022 r. o godz. 12.00 w kościele pw. św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie w Warszawie

24 marca 2022