Uniwersytet powinien budować przyszłość

Rektor Msza miniaturaMszą w kościele Świętego Krzyża i złożeniem kwiatów pod pomnikiem błogosławionego patrona na Krakowskim Przedmieściu zakończyły się obchody Święta UKSW.

Mszy świętej, transmitowanej przez Program 1 Polskiego Radia, przewodniczył rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski. Wzięli w niej udział przedstawiciele społeczności akademickiej, na czele z prorektorami: dr hab. Anną Fidelus, prof. ucz. i ks. dr. hab. Markiem Stokłosą, prof. ucz. oraz byłymi rektorami: ks. prof. dr. hab. Romanem Bartnickim i ks. prof. dr. hab. Henrykiem Skorowskim. O oprawę muzyczną liturgii zadbał Chór UKSW pod dyrekcją dr. hab. Michała Sławeckiego, prof. ucz.

DSC5673
Na zdjęciu od lewej ks. prof. dr hab. Roman Bartnicki, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski i ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski

W homilii ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski zwrócił uwagę, że UKSW, jako uczelnia publiczna, wpisuje się w ewangelizacyjną i misyjną działalność Kościoła, służąc w poszukiwaniu prawdy – społeczeństwu, państwu i Kościołowi.

– Nauczyciele akademiccy, pracownicy administracji, studenci i doktoranci realizują w pewien sposób nakaz Chrystusa Pana. „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody…” – powiedział rektor.

Podkreślił, że uniwersytet, jak każda szkoła, powinien budować przyszłość na trwałych chrześcijańskich wartościach i nie poddawać się potrzebie chwili dla pozyskania korzyści doraźnych.

– UKSW ma swoją misję – opartą na trwałych chrześcijańskich wartościach, w których strefa moralna i godność człowieka stanowi priorytet w kształceniu i formowaniu studentów i doktorantów. Etos chrześcijański przenika całą naszą uniwersytecką działalność – podkreślił.

Dodał że studenci UKSW kształceni są w duchu wartości chrześcijańskich, w duchu prawdziwego humanizmu, prawdziwej tolerancji dla inaczej myślących oraz w duchu odpowiedzialności za naród.

– Społeczna odpowiedzialność uczelni wzywa każdego z nas, jako członka społeczności akademickiej, do dzielenia się z odkryciami, oraz poprzez kształcenie, z całą społecznością, z odbiorcami naszej pracy, ze społeczeństwem, dla którego kadry kształcimy – mówił ks. prof. Czekalski.

Ksiądz rektor zachęcił wszystkich do podjęcia kształcenia na UKSW.

DSC5643
Na zdjęciu poczet sztandarowy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

– Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do podjęcia trudu badawczego oraz rozwijania swoich pasji w środowisku, które obok doskonałej kadry naukowej i wybitnych studentów, formuje i wychowuje do odpowiedzialności za losy o naszego Narodu, Kościoła i świata. Możemy zmieniać świat tylko w duchu miłości i oddania, w duchu ciężkiej i wytężonej pracy, w duchu wzajemnej za siebie odpowiedzialności – powiedział ks. prof. Czekalski.

Modlitwa o wstawiennictwo bł. Stefana Wyszyńskiego

Msza odprawiona została w intencji żyjących i zmarłych studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu. Była też okazją do dziękczynienia za beatyfikację bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Na zakończenie mszy społeczność akademicka odnowiła akt zawierzenia Bożej Opatrzności przez wstawiennictwo błogosławionego patrona.

DSC5857
Na zdjęciu uroczystości pod pomnikiem bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego

Po liturgii delegacja UKSW, złożona z władz, pracowników naukowych i administracyjnych, doktorantów i studentów, złożyła kwiaty pod pomnikiem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego przy Krakowskim Przedmieściu.

Koncert “Magnificat de Claromontana – muzyczne dziękczynienie za Błogosławionego Prymasa Tysiąclecia”

IMG 6161

Ostatnim punktem obchodów Święta UKSW był koncert zorganizowany przez Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego UKSW. Koncert odbył się w Archikatedrze p.w. Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie.

IMG 6142

Koncert można zobaczyć pod linkiem  – https://www.youtube.com/watch?v=bLlmBP_7Wmk

{galeria}20220529{/galeria}

29 maja 2022