Sukcesy naukowców UKSW

nominacje2W ostatnim czasie naukowcy naszej Uczelni otrzymali powołania do prestiżowych gremiów naukowych a doktorantka z Instytutu Archeologii zdobyła nagrodę na międzynarodowej konferencji naukowej.

Dr hab. Małgorzata Wrześniak, prof. ucz., dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze i Religii WNH UKSW została powołana na członka Rady Narodowego Programu Humanistyki.

Rada Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki to zespół doradczy Ministra Edukacji i Nauki, który składa się z przedstawicieli nauk humanistycznych. Do jej zadań należą m.in.: ocena merytoryczna wniosków złożonych w ramach NPRH, wskazywanie kandydatów na ekspertów uczestniczących w procesie oceny wniosków oraz przedstawienie sprawozdań z przebiegu poszczególnych konkursów programu. Rada zajmuje się także identyfikowaniem potrzeb polskiej humanistyki. Przewodniczącym nowo powołanej rady został prof. Grzegorz Kucharczyk.

MEiN prof Wrzesniak

Na zdjęciu członkowie Rady Narodowego Programu Humanistyki z ministrem Przemysławem Czarnkiem. Źródło zdjęcia MEiN

Dr hab. Zbigniew Lewicki, prof. ucz  został ponownie wybrany na funkcję przewodniczącego Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) jest instytucją analityczną i ekspercką, utworzoną w 1996 r. na mocy ustawy o PISM. Jego zadaniem jest pogłębianie i upowszechnianie wiedzy o współczesnych sprawach międzynarodowych.

PISM utrzymuje kontakty z ośrodkami akademickimi, naukowymi i politycznymi w Polsce i za granicą. Prowadzi szkolenia dla kadr wykonujących zadania związane ze stosunkami międzynarodowymi i polityką zagraniczną RP. Ponadto gromadzi i udostępnia specjalistyczny księgozbiór (około 165 tys. woluminów), a także publikuje książki, czasopisma i dokumenty dyplomatyczne. Instytut finansowany jest z budżetu państwa. Dyrektor PISM jest powoływany na pięcioletnią kadencję przez prezesa Rady Ministrów, który uprzednio zasięga opinii ministra spraw zagranicznych. Minister nadzoruje Instytut i powołuje członków jego Rady, będącej organem doradczym dyrektora.

Mgr Małgorzata Zaremba, doktorantka Instytutu Archeologii UKSW zdobyła nagrodę za najlepszą prezentację podczas międzynarodowej konferencji archeologicznej, odbywającej się w Lizbonie.

Nagrodzony poster – plansza 1, plansza 2

31 maja 2022