Porozumienie z IDMN

porozumienieidmnUmowę o współpracy między UKSW a Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego podpisali ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski oraz prof. Jan Żaryn.

Porozumienie zawarte między naszą Uczelnia a Instytutem obejmuje m.in. umożliwienie Uniwersytetowi prowadzenia kwerend w zbiorach Instytutu czy bezpłatne użyczenie UKSW dokumentów archiwalnych należących do Instytutu. Ponadto współpraca obu instytucji dotyczyć będzie merytorycznego współdziałania przy opracowywaniu i wydawaniu wydawnictw takich jak: książki, filmy, wystawy, strony www, multimedia (e-booki, audiobooki). Realizowane będą wspólne projekty edukacyjne, promocyjne i badawcze, a także konferencje naukowe.

– Ogromnie nas cieszy, że ta współpraca wychodzi poza Uczelnię. Wspólnie z Instytutem będziemy mogli dla dobra społeczeństwa, narodu oraz naszego Uniwersytetu realizować liczne projekty – zaznaczył rektor UKSW, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Wspólne działania UKSW i Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego podjęli jeszcze przed podpisaniem porozumienia.

– Przykładem jest wystawa na kampusie Wóycickiego przed budynkiem 21 pt. „Stosunek Kościoła do Solidarności i okresu stanu wojennego”. Drugim – wystawa Instytutu oraz Muzeum archidiecezji Warszawskiej o patronie UKSW. Jest usytuowana przed budynkiem 23 w, którym mieści się Wydział Nauk Historycznych. Głównymi odbiorcami wystaw są studenci Uczelni, a szczególnie kierunków historycznych – powiedział dyrektor Instytutu, prof. Jan Żaryn. – Warto podkreślić, że współpraca nastąpiła także w kontekście wydawniczym. Z mojej inicjatywy na UKSW powstała seria „W służbie Niepodległej”. Zawiera prace magisterskie i doktorskie, które powstały w Instytucie Historii UKSW – dodał.

Na zdjęciu: rektor UKSW, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski i dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, prof. Jan Żaryn
08 czerwca 2022