Przejdź do treści

Współpraca z Polonią świata

kongres PoloniaNa Zamku Królewskim w Warszawie zainaugurowano w niedzielę Światowy Kongres „Kraj – Emigracja” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” z udziałem ks. prof. Ryszarda Czekalskiego, Rektora UKSW.

Światowy Kongres „Kraj – Emigracja” odbywa się w 32. rocznicę pierwszego oficjalnego spotkania całego polskiego Narodu – mieszkańców Polski oraz przedstawicieli Polonii, które odbyło się w październiku 1990 roku w Rzymie, pod duchowym patronatem św. Jana Pawła II. Ówczesnym wyzwaniem organizatorów było odbudowanie zaufania między Polską a Polonią i Polakami za granicą, zasypanie podziałów i uczynienie nas na powrót jednym narodem i prawdziwą Wspólnotą.

Trzydniowe obrady Kongresowe zgromadziły ponad 350 uczestników z 34 krajów, reprezentujących 6 kontynentów: Europę, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Australię i Nową Zelandię, Azję i Afrykę. Poza granicami Polski, według szacunków głównego organizatora – Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” mieszka ponad 10 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego. Wydarzenie miało miejsce w Zamku Królewskim, w polskim Parlamencie oraz w Polskim Komitecie Olimpijskim.

– Od początku podkreślam jak ważna jest rola uniwersytetów w działaniach na rzecz Polonii świata. Dlatego jesteśmy konsekwentni i działaniach i proponujemy konkretne rozwiązania dla naszych Rodaków. Uniwersytet Otwarty Fundacji „Pro Polonia” jest szansą dla Polonii, bo dzięki niemu nie tylko promujemy polską myśl naukową, ale również zachęcamy do podejmowania kształcenia na różnych stopniach studiów w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

kongres Polonia

Na zdjęciu od lewej: dr Witold Rybczyński, pełnomocnik Rektora ds. Polonii i Polaków Zagranicą, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW oraz dr Igor M. Kilanowski, dyrektor Kalcelarii Rektora UKSW

Rektor UKSW przywołał słowa Jana Pawła II wypowiedziane do Polonii: „Nie można o Was myśleć, wychodząc od pojęcia „emigracja”, trzeba myśleć, wychodząc od rzeczywistości „Ojczyzna”. (…) Ojczyzna, to nasza wspólna Matka, to nasz wielki zbiorowy obowiązek. Jesteśmy za nią odpowiedzialni”.

– Rzesze Rodaków opuściło Polskę po II wojnie światowej, kolejni wyjeżdżali przed represjami komunistów. Dołączyła do nich emigracja zarobkowa przełomu XX i XXI wieku. Nie możemy zapominać o budowaniu więzi między nami, mieszkającymi w Polsce, a tymi którzy są poza granicami naszej Ojczyzny. To nasze zadanie i nasz obowiązek. To co otrzymaliśmy od naszych Rodaków z Polonii, pozwoliło na rozwój naszego kraju i o tym nie wolno zapominać – dodał ks. prof. Czekalski.

W wydarzeniu udział wzięli również: dr Witold Rybczyński, ambasador ad personam, pełnomocnik Rektora ds. Polonii i Polaków Zagranicą oraz dr Igor M. Kilanowski, dyrektor Kancelarii Rektora UKSW.

Kontynuacją obrad Światowego Kongresu „Kraj-Emigracja” będzie Polonijne Forum Ekonomiczne, które odbędzie się równolegle do XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W wydarzeniu weźmie udział delegacja naszej Uczelni z Rektorem UKSW na czele oraz przedstawiciele organizacji polonijnych, świata kultury, nauki i gospodarki.

05 września 2022