Przejdź do treści

Rola uniwersytetów w kształceniu młodzieży polonijnej

polonia min1– UKSW otwiera się na inicjatywy kształcenia młodzieży, liderów i środowisk opiniotwórczych w krajach, w których mieszkają Polacy – powiedział rektor UKSW podczas Polonijnego Forum Ekonomicznego.

Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski uczestniczył w panelu inaugurującym Polonijne Forum podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

polonia normal

Na zdjęciu uczestnicy panelu „Wspólnota Polonii i Polski wobec nowych wyzwań”

W panelu „Wspólnota Polonii i Polski wobec nowych wyzwań” moderowanym przez Jana Dziedziczaka, sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za granicą udział wzięli także: Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”; John Tomczak, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej; Tadeusz Adam Pilat, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych; Frank Spula, prezes Kongres Polonii Amerykańskiej; Tadeusz Pilat, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych; Teresa Berezowska, przewodnicząca Rady Polonii Świata; Jarosław Narkiewicz – wiceprezes Związku Polaków na Litwie.

Paneliści w swoich wystąpieniach skupili się na omówieniu dotychczasowych działań reprezentowanych przez siebie instytucji na rzecz Polonii. Rozważano także potrzeby i wyzwania stające przez organizacjami polonijnymi w przyszłości.

Rektor UKSW zwrócił uwagę na rolę jaką odgrywał błogosławiony kard. Stefan Wyszyński w zachowaniu łączności i jedności między Polakami.

– Nasz Patron zawsze podkreślał, że wszyscy jesteśmy Polakami, niezależnie od miejsca zamieszkania, bo granice to po prostu wymysł ludzi. Stąd pojęcia Polonia i Polacy nie są do końca odpowiednie, bo to przecież jeden Naród. Nawet zwracają się kiedyś do młodzieży kard. Wyszyński powiedział „nazywają was młodzieżą polonijną a wy jesteście po prostu młodzieżą polską” – przypomniał ks. prof. Czekalski.

To przesłanie – jedności i współdziałania – jest ważne i ponadczasowe i to na nim powinniśmy opierać przyszłe działania na rzecz Polaków rozsianych po całym świecie. W tych działaniach uniwersytety mają wypełnić szczególną rolę – kształcić elity opiniotwórcze.

– Musimy łączyć przeszłość i teraźniejszość aby budować przyszłość. Bez elit jest to niemożliwe. Uniwersytety powinny zatem odgrywać istotna rolę w tworzeniu i kreowaniu przyszłości. Dlatego UKSW we współpracy z innymi podmiotami – np. Stowarzyszeniem Wspólnota Polska czy Polskim Komitetem Olimpijskim – otwiera się na inicjatywy kształcenia młodzieży i liderów opiniotwórczych w krajach, gdzie Polacy mieszkają – powiedział rektor.

Pierwszego dnia Polonijnego Forum Ekonomicznego odbyły się jeszcze dwa panele „Sport dla promocji Polski” oraz „Promocja polskiej żywności w świecie poprzez środowiska polonijne”. Paneliści zgodzili się, że promocja i obrona dobrego imienia Polski na świecie to priorytet. Podobnie jak zachęcenie młodych ludzi polskiego pochodzenia do aktywności i łączności z Polską.

07 września 2022