Polonijne Centrum Zdrowia

Rektor UKSW uczestniczył w inauguracji Polonijnego Centrum Zdrowia w Ostródzie, gdzie odbyło się również wspólne posiedzenie Rady Fundacji „Pro Polonia” oraz Fundacji „SWP Zdrowie”.

– Cieszę się, że powstają inicjatywy, które wykorzystują potencjał polskiego dorobku naukowego wpływając na rozwój Polonii i Polaków za granicą. Dziś nie tylko standardowe działania podtrzymujące polskość, ale również wszystkie inne programy wsparcia zdrowia, kultury fizycznej oraz sportu są niezbędne dla budowania narodowej tożsamości – powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski, Rektor UKSW i Prezydent Fundacji „Pro Polonia”.

Inauguracja Polonijnego Centrum Zdrowia odbyła się w Ostródzie, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, które jest województwem granicznym i mocno zaangażowanym w działania na rzecz szykanowanych Polaków na Białorusi. Polonijne Centrum Zdrowia to placówki prowadzone przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Fundację „SWP Zdrowie”. Jest to pierwsze takie Centrum w Polsce, a poza granicami działają już placówki dedykowane Polonii. W ramach działań placówki prowadzone są nowoczesne terapie z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii oraz masażu leczniczego i rehabilitacyjnego. W ośrodku prowadzona jest także działalność na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Istotnym elementem spotkania w Ostródzie było wspólne posiedzenie Rady Fundacji „Pro Polonia” oraz Fundacji „SWP Zdrowie”, którego celem było omówienie zagadnień związanych z ewentualną współpracą tych podmiotów w zakresie działalności medycznej.

– Fundacja „Pro Polonia” działa na rzecz Polonii w głównie w zakresie nauki, sportu, kultury. Tworzą ją jednak ludzie reprezentujący różne dziedziny i dyscypliny. We współpracy, a w zasadzie na fundamencie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – uczelni szerokoprofilowej – jesteśmy w stanie rzeczywiście i realnie odpowiadać na potrzeby naszych Rodaków. Potrzebna jest do tego jednak współpraca, którą dziś inaugurujemy – dodał ks. prof. Ryszard Czekalski.

W otwartym posiedzeniu wzięli udział członkowie Rady Fundacji „Pro Polonia” z jej przewodniczącym na czele – prof. Henrykiem Skarżyńskim oraz Prezesem Zarządu dr. Witoldem Rybczyńskim. Fundację „SWP Zdrowie” reprezentował między innymi Piotr Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, która od lat współpracuje z naszym Uniwersytetem. UKSW reprezentował Rektor ks. prof. Ryszard Czekalski, prof. Anna Fidelus, prorektor ds. studenckich i kształcenia oraz dr Igor Kilanowski, Dyrektor Kancelarii Rektora i Dyrektor Generalny Fundacji „Pro Polonia”.

Połączone spotkanie rad organizacji pozarządowych było przyczynkiem do dalszej współpracy na rzecz Polonii i Polaków za granicą. UKSW podejmuje szereg działań w tym zakresie, włączając się i inicjując również akcje pomocowe dla ogarniętej wojną Ukrainy.

12 października 2022