Przejdź do treści

30 mln złotych na kształcenie lekarzy

Wsparcie nauk medycznych to kluczowa sprawa nie tylko dla Uniwersytetu, ale także społeczeństwa polskiego. Realizujemy wspólnie istotne zadania z perspektywy polityki naukowej państwa – powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW podczas spotkania z ministrem zdrowia dr. Adamem Niedzielskim.

Rektor UKSW odbierając czek w wysokości 30 mln złotych na działania związane z prowadzeniem studiów na kierunku lekarskim zwrócił uwagę na wyjątkowość chwili: – Pierwszy raz w tym budynku gościmy ministra zdrowia. Kierunek lekarski i pielęgniarstwo funkcjonują tu od paru lat, natomiast siedziba Wydziału to nowy obiekt, oddany do użytku wiosną tego roku. Wydział Medyczny jest zatem najmłodszym naszym dzieckiem. Zaczęliśmy od zera jeśli chodzi o infrastrukturę. Musieliśmy sami poszerzać ją tu, na miejscu oraz tę zewnętrzną opartą na współpracy z renomowanymi szpitalami, z którymi podpisaliśmy umowy.

Ks. prof. Ryszard Czekalski powiedział także o najbliższych działaniach: – Plany mamy wielkie. Chcemy budować centrum symulacji medycznych. To ogromne przedsięwzięcie, stąd pomoc i wsparcie ministra zdrowia jest tak bardzo potrzebne. Już teraz serdecznie dziękuję za tę życzliwość. Ta inwestycja jest kluczowa dla Uniwersytetu i naszej medycyny. Chcielibyśmy budować centrum modułowo, a jego pierwszą częścią będzie właśnie Collegium Anatomicum.

Na zdjęciu ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW

Minister zdrowia dr Adam Niedzielski przekazując symboliczny czek przedstawił działania podjęte w zakresie ochrony zdrowia w Polsce: – W ostatnich latach zrobiliśmy ogromny postęp, jeśli chodzi o infrastrukturę medyczną. Inwestujemy w budynki i sprzęt. Najważniejsza jest jednak kadra i to jest największe wyzwanie jeśli chodzi o ochronę zdrowia. Problem uzupełniania kadr staje się problemem globalnym. Musimy doprowadzić do szerokiego kształcenia medyków, także na takich Uniwersytetach jak ten. Oczywiście z zastrzeżeniem pilnowania jakości kształcenia.

Minister zwrócił także uwagę na fakt, że rozwój Wydziału Medycznego UKSW wpisuje się w politykę zdrowotną państwa: – Z punktu widzenia deficytów i wyzwań poszerzenie skali kształcenia nie tylko przez istniejące podmioty ale także przez nowe uczelnie, które wykazują chęć nauczania na wydziałach medycznych to niezbędny środek, który pomoże zrównoważyć i ustabilizować system opieki zdrowotnej. Dziękuję za wysiłek, który Wasz Uniwersytet w tym zakresie podjął. UKSW miał świetną bazę naukowo – kadrową i kierunki, które utworzyły zaplecze dla Wydziału Medycznego. Cieszę się, że on powstał, i mam nadzieję, że pomoc w wysokości 30 mln złotych na budowę pierwszego modułu centrum symulacji medycznej i Collegium Anatomicum przyczyni się do jak najszybszego rozpoczęcia planowanej inwestycji.

Prodziekan ds. studenckich WMCM dr n. med. n. o. zdr. Beata Chełstowska dziękując w imieniu dziekana dr. hab. n. med. Filipa Szymańskiego prof. ucz. przedstawiła informację o WMCM, na którym obecnie studiuje 600 studentów na kierunku lekarskim i 130 na pielęgniarstwie.

– To wsparcie jest to dla nas ogromnie ważne. Kształcimy kadrę medyczną zgodnie z wizją, którą przedstawił pan minister. Chcemy rozwijać to kształcenie w zakresie nauk podstawowych, nauczając anatomii, stąd budowa centrum jest bardzo ważna. W przyszłym roku planujemy otwarcie nowych kierunków medycznych: ratownictwa i położnictwa – powiedziała.

Podczas uroczystości ministrowi Niedzielskiemu towarzyszył Piotr Bromber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Władze Uczelni poza Rektorem reprezentowali prorektorzy, kanclerz i kwestor. W spotkaniu uczestniczył także prof. Henryk Skarżyński, założyciel i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, przewodniczący Rady Uczelni. Obecni byli także nauczyciele akademiccy i pracownicy WMCM. Po części oficjalnej odbył się wykład dla przybyłych studentów.

Na zdjęciu od lewej prof. dr hab. n. med. Ewa Barcz, ks. prof. dr hab. Marek Stokłosa, prof. Konrad Raczkowski, prof. Henryk Skarżyński, dr Adam Niedzielski, Piotr Bromber

Wydział Medyczny. Collegium Medicum UKSW został utworzony w 2018 roku. Ściśle współpracuje z wieloma renomowanymi ośrodkami medycznymi w Warszawie. Bazę kliniczną dla studiów WMCM UKSW w Warszawie stanowią obecnie: Międzyleski Szpital Specjalistyczny, Mazowiecki Szpital Bródnowski, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie, Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Szpital Dziecięcy przy ul. Niekłańskiej, Szpital Nowowiejski oraz Wojewódzki Szpital Zakaźny.

14 października 2022