Przejdź do treści

Kard. Gerhard Müller na UKSW

O rozumności wiary i dziedzictwie papieża Benedykta XVI, który stawiał trafne diagnozy naszych czasów mówił podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej na naszej Uczelni jej gość specjalny kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

– Gromadzi nas postać papieża Benedykta XVI – mówił, otwierając konferencję ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW. – Mamy szczęście żyć w epoce, w której spotkaliśmy gigantów naszych czasów: św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. Jak wielką rolę odegrali ci wybitni papieże teologowie i myśliciele, trudno nam dziś powiedzieć, bo wciąż jeszcze ich myśl zgłębiamy. Także dzisiaj, podczas tej konferencji chcemy zadumać się nad spuścizną Benedykta XVI. Czujemy się zaszczyceni, że wśród nas jest kard. Müller. To dla nas ogromne wyróżnienie. Nie nadużyję słowa, jeśli powiem, że kardynał należy do gigantów naszych czasów – dodał Rektor UKSW.

Były Prefekt Kongregacji Wiary był gościem konferencji „Benedykt XVI. Dialog – Prawda – Wolność – Kult”, zorganizowanej przez Wydział Teologiczny UKSW.

Przed konferencją poświęconą papieżowi Benedyktowi XVI kard. prof. dr. hab. Gerhard Müller, dr h.c. UKSW, spotkał się z prof. dr. hab. Ryszardem Czekalskim, prof. dr. hab. Piotrem Tomasikiem

Benedykt XVI jako nowy Augustyn

Kard. prof. dr hab. Gerhard Müller, doktor honoris causa UKSW, nazywając papieża Benedykta XVI Augustynem redivivus, czyli nowym Augustynem, zestawił słynne, padające w „Wyznaniach” tego świętego teologa słowa: „Niespokojne jest serce człowieka, póki nie spocznie w Bogu” z ostatnimi słowami, wypowiedzianymi przez Benedykta XVI; „Jezu, kocham Cię”. Kardynał określił dorobek teologiczny Benedykta XVI jako „chrystocentryczny” i stanowiący „centralny punkt jego myślenia i duchowości”. Nazwał „Katechizm Kościoła katolickiego”, przygotowany przez kardynała Ratzingera, a opublikowany przez Jana Pawła II, „nową katechetyczną summą wiary katolickiej, otwartą na wiernych w warunkach współczesnego świata”.

Nawiązując do „wulgarnej marksistowskiej krytyki chrześcijaństwa”, mówił kard. Müller, że „tylko w świetle Chrystusa, Boga Człowieka, można właściwie rozpoznać konkretną odpowiedzialność człowieka za Boże stworzenie, naturę, historię i społeczeństwo”.

Mówiąc o papieżu Janie Pawle II i Benedykcie XVI, jako tych, którzy „obnażyli intelektualne sprzeczności ateistycznych teologii”, były Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaznaczył, że „wiara jako bezgraniczne zaufanie Bogu, nie jest w ogóle ideologią. Jest całkowitym oddaniem umysłu Bogu i zjednoczeniem z Nim w miłości”.

Składając hołd papieżowi Benedyktowi XVI, „nauczycielowi wiary”, kończąc swe wystąpienie, kard. Müller przywołał duchowy testament Benedykta XVI:

„Trwajcie mocno w wierze! Nie dajcie się zwieść! Często wydaje się, że nauka – z jednej strony nauki przyrodnicze, z drugiej badania historyczne, ma do zaoferowania niepodważalne spostrzeżenia, które są sprzeczne z wiarą katolicką (…) widziałem, jak wraz ze zmieniającymi się pokoleniami upadają pozornie niewzruszone tezy, które okazywały się jedynie hipotezami. Widziałem i widzę, jak z plątaniny hipotez wyłonił się i na nowo wyłania racjonalność wiary. Jezus Chrystus jest naprawdę Drogą, Prawdą i Życiem – a Kościół, przy wszystkich swoich niedoskonałościach, jest naprawdę Jego Ciałem”.

kard. Gerhard Müller podczas konferencji

Dialog, Prawda, wolność, kult

Podczas swego wystąpienia, Dziekan Wydziału Teologicznego, ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik przypomniał, że właśnie mija rocznica  inauguracji pontyfikatu Benedykta XVI, papieża, który stawiał „trafne diagnozy naszych czasów”.

Zaznaczył, że tytuł konferencji: „Benedykt XVI. Dialog-Prawda-Wolność-Kult” został zainspirowany artykułem kard. Ratzingera z początku lat 90., w którym „zastanawiał się On nad misją teologii katolickiej w świecie akademickim”.

– Spotykamy się na Uniwersytecie, a jak pisał bohater dzisiejszej konferencji, Uniwersytet ma naturalne powołanie wspólnotowe – mówił ks. prof. Piotr Tomasik. – Jest on bowiem wspólnotą wykładowców i studentów poszukujących Prawdy oraz dążących do zdobycia wiedzy i większych kompetencji zawodowych. Dialog chcemy rozumieć jako poszukiwanie Prawdy, żmudne, ale radosne i pełne nadziei. Prawdę jako nieodbierającą nikomu wolności. Wolności tak dobrze przeżytej, że adorującej Prawdę, co dla nas chrześcijan oznacza kult Boga Drogi, Prawdy i Życia.

Dziekan Wydziału Teologicznego przypomniał słowa Josepha Ratzingera wypowiedziane w dziesięć lat po zakończeniu Soboru Watykańskiego II na temat „kpiny, która wtargnęła do naszych dusz”, obecnej w literaturze soborowej i posoborowej. Jego wołanie o ocalenie tego, co „musi pozostać żywe, jeśli nie chcemy zatracić naszej duszy”,  „prawdziwej istoty służenia przez Kościół światu”.

Uczestnicy konferencji zorganizowanej w osiemnastą rocznicę inauguracji Pontyfikatu papieża Benedykta XVI

W konferencji głos zabrali także ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski, laureat nagrody Ratzingera, ks. prof. dr hab. Tomasz Stępień, ks. prof. dr hab. Bogdan Migut, ks. prof. dr hab. Janusz Szulist, , ks. prof. dr hab. Bogumił Gacka, ks. dr hab. Andrzej Proniewski, prof. ucz., ks. dr hab. Damian Wąsek, prof. ucz., i ks. dr Krzysztof Porosło.

25 kwietnia 2023