Przejdź do treści

Dalsze perspektywy rozwoju MCB

Niecały rok dzieli nas od otwarcia Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego UKSW w Dziekanowie Leśnym. Z tej okazji wizytę w nowoczesnych laboratoriach i zapleczu kreatywnym złożył dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki Sławomir Adamiec.

– MCB UKSW to jednostka z wyjątkową infrastrukturą. Nie ulega wątpliwości, że nasi naukowcy mogą pracować na najnowocześniejszym sprzęcie dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki – powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

MCB posiada unikalną w skali kraju infrastrukturę badawczą w zakresie druku 3D. Z odkryć badaczy z UKSW korzystają już polscy giganci: Grupa ORLEN oraz KGHM Polska Miedź. Dzięki współpracy ze światem gospodarczym możliwy jest transfer technologii i ich praktyczne wykorzystanie w różnych procesach. Działania badaczy naszego Uniwersytetu służą społeczeństwu, rozwijając najważniejsze współcześnie gałęzie gospodarki do jakich należy w szczególności sektor energetyczny.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem zaplecza badawczego UKSW. Składam gratulacje dla rektora i władz uczelni oraz badaczy, którzy korzystając z infrastruktury naukowej odkrywają rozwiązania sprzyjające rozwojowi polskiej gospodarki. Znałem solidne fundamenty teologiczne UKSW, natomiast zachwyca, jak mnogość prowadzonych w tej wyjątkowej uczelni działań, w tym łączenia nauki z biznesem, świetnie się tu rozwija – powiedział przy okazji wizyty Sławomir Adamiec, dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Głównym laboratorium w MCB UKSW jest Laboratorium Druku 3D, którego celem jest rozwój technologii wywarzania przyrostowego ze szczególnym naciskiem na projektowanie i wytwarzanie nowych materiałów oraz opracowywanie parametrów ich przetwarzania. Obecnie projektowane są nowe stopy miedzi, srebra i tytan-ren. Wytwarzane są metodą atomizacji ultradźwiękowej i przetwarzane technologiami druku 3D.

– W Dziekanowie Leśnym stawiamy pierwsze kroki w budowaniu pomostu między światem naukowym i gospodarką oraz biznesem. Możemy jednak chwalić się tym, że są to kroki milowe, a rozwój tej jednostki jest prężny. Czekamy na kolejne przełomowe badania i ich rezultaty, które będą elementem transferu technologii do gospodarki, a co za tym idzie do społeczeństwa. Uniwersytet musi wychodzić poza swoje mury. Jednym z takich otwartych na świat miejsc jest Multidyscyplinarne Centrum Badawcze – dodał rektor UKSW.

W ramach Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego UKSW w Dziekanowie Leśnym działa kilkanaście ośrodków oraz laboratoriów. Pełna oferta Centrum dostępna jest pod linkiem (https://mcb.uksw.edu.pl/).

17 lipca 2023