Z myślą o Polonii

Współpraca międzynarodowa i kształcenie amerykańskiej Polonii to główne tematy rozmowy Rektora UKSW z bp. Witoldem Mroziewskim członkiem rady uczelni, który posługę pełni wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

– Praca wśród katolików w Ameryce Północnej pozwala mi poznawać zarówno potrzeby edukacyjne Amerykanów, jak i dość dużej społeczności polonijnej w USA. Wspólnie z księdzem rektorem omówiliśmy możliwości współpracy. Wielkie zadanie UKSW dotyczy wychodzenia z ofertą edukacyjną dla Polonii. Studiowanie w Stanach Zjednoczonych jest bardzo kosztowne. Z kolei szerokoprofilowość UKSW pozwala Polonii na odnalezienie miejsca wśród akademickiej społeczności – powiedział bp Witold Mroziewski, po spotkaniu z rektorem UKSW.

Odpowiedzią na potrzeby Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju jest działająca przy UKSW Fundacja „Pro Polonia”, która prowadzi wykłady w ramach Uniwersytetu Otwartego. Dzięki temu nasz Uniwersytet otwiera swoje drzwi także dla środowisk spoza granic kraju. Obecnie opracowywane są programy kształcenia wprost dedykowane Polonii.

Na zdjęciu od lewej ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, bp Witold Mroziewski

– Rodzi się podstawa do nawiązania współpracy międzynarodowej, tak ważnej dla naszego Uniwersytetu z podmiotami ze Stanów Zjednoczonych. Rada uczelni bardzo angażuje się w sprawy rozwoju UKSW, szczególnie w zakresie współpracy międzynarodowej. Zależy nam nie tylko na Polonii, ale także na budowaniu podstaw do instytucjonalnej współpracy międzynarodowej z podmiotami amerykańskimi. Dzięki pracy bp. Witolda Mroziewskiego pojawia się szansa na nowe obszary zaangażowania UKSW – podsumował spotkanie ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Rada uczelni to organ odpowiadający między innymi za strategię rozwoju UKSW. Członkowie rady opiniują najważniejsze akty prawa wewnętrznego oraz monitorują gospodarkę finansową i zarządzanie uczelnią. Zgodnie z brzmieniem ustawy – prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w skład rady wchodzi trzech przedstawicieli reprezentujących wspólnotę UKSW oraz trzech członków spoza wspólnoty UKSW. Ponadto z urzędu w skład rady wchodzi przewodniczący Samorządu Studentów UKSW.

19 lipca 2023