Weekendy na UKSW dla ukraińskich dzieci

Wycieczki przyrodnicze i edukacyjne, zajęcia laboratoryjne oraz wiele innych atrakcji przygotował Samorząd Studentów dla ukraińskich dzieci, które spędzają wakacje w Polsce.

Samorząd Studentów UKSW wsparł wspólną inicjatywę Urzędu Dzielnicy Bielany i Straży Granicznej, organizowanej pod patronatem marszałek Małgorzaty Gosiewskiej. Grupa 150 dzieci żołnierzy ukraińskich, którzy walczą na froncie, spędza wakacje w Polsce, a trzy wydziały naszej Uczelni: Wydział Biologii i Nauk o Środowisku, Wydział Medyczny. Collegium Medicum oraz Wydział Filozofii Chrześcijańskiej organizują dla nich zajęcia i wycieczki weekendowe.

Do tej pory w ramach zajęć dzieci zapoznały się m.in. z metodami oznaczania twardości wody, oznaczania witaminy C, wykrywania wiązań peptydowych. Poznały także zwyczaje oraz dietę sów a na zajęciach z parazytologii przekonały się jak wiele drobnoustrojów towarzyszy ludziom od wieków. Podczas spaceru edukacyjnego po Dolinie Środkowej Wisły odkryły miejsca występowania ssaków ziemno-wodnych.

Przedsięwzięcie na UKSW koordynuje Samorząd Studentów, a wspiera grupa studentów wolontariuszy. Zajęcia odbywają się w weekendy, począwszy od 14 lipca. W ostatni weekend z dziećmi spotkali się rektor UKSW, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski oraz prorektor ds. studenckich  i kształcenia dr hab. Anna Fidelus prof. ucz.

28 lipca 2023