II Dzień Adaptacyjny na UKSW

– Nasza Uczelnia zawsze dążyła do stworzenia otoczenia, które sprzyja rozwijaniu talentów i umiejętności każdego studenta, niezależnie od ewentualnych barier, jakie mogą się pojawić – mówiła prorektor ds. studenckich i kształcenia dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. podczas inauguracji II Dnia Adaptacyjnego dla Studentów z Niepełnosprawnością UKSW.

Prorektor Anna Fidelus zwracając się do licznie zebranych studentów, w imieniu prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego, Rektora UKSW, złożyła zobowiązanie do zapewnienia „pełnej i równoprawnej” dostępności do edukacji dla każdego ze studentów naszej Uczelni.

W pełni docenieni

– Chcemy, abyście czuli się docenieni i wspierani, nie tylko dzisiaj, ale przez cały okres Waszych studiów – mówiła dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. – Zachęcam Was do aktywnego udziału w życiu uczelnianym, do dzielenia się Waszymi doświadczeniami i pomysłami. Tylko wtedy będziemy w stanie dążyć do pełnej integracji i równości.

Prorektor Anna Fidelus podkreśliła, że Uczelnia współpracuje z wieloma organizacjami i ekspertami, aby stworzyć „przyjazne środowisko akademickie”.

– Będziemy nadal pracować nad udoskonaleniem infrastruktury, dostępu do materiałów edukacyjnych oraz wsparcia psychologicznego. Wasze uwagi i sugestie są dla nas niezwykle cenne – zakończyła Prorektor.

dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. i Michał Stańczuk z uczestnikami spotkania

Możliwości wsparcia

Koordynator Biura ds. osób z niepełnosprawnością, Michał Stańczuk, podsumowując zeszłoroczną działalność biura, podkreślił jak ważne jest wsparcie, jakiego BON może udzielić studentom z niepełnosprawnościami.

Karol Rogalski, przedstawiciel Samorządu Studenckiego mówił o działaniach podejmowanych przez samorząd na rzecz studentów z niepełnosprawnościami oraz zachęcił ich do udziału w życiu uniwersyteckim.

Kierownik Działu Pomocy Materialnej, Marlena Miniewicz omówiła dostępne formy pomocy materialnej, z jakich mogą korzystać studenci z niepełnosprawnością. Aleksandra Zając z Działu Współpracy Międzynarodowej przedstawiła możliwości uczestnictwa studentów w międzynarodowych programach wymiany oraz współpracy z zagranicznymi instytucjami. Kierownik Studium Języka Obcego, Monika Nowosielska opowiedziała o ułatwieniach i wsparciu oferowanym studentom z niepełnosprawnościami w zakresie nauki języków obcych. Ofertę szkoleń oraz możliwości zatrudnienia zaprezentowała kierownik Biura Karier UKSW, Edyta Grochocka, zachęcając przy tym studentów do rozwijania kompetencji zawodowych i zdobywania doświadczenia zawodowego.

Organizatorami II Dnia Adaptacyjnego dla Studentów z Niepełnosprawnością UKSW byli dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. i Michał Stańczuk.

Celem działania Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością (BON) Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest stwarzanie studentom z niepełnosprawnościami warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia i w badaniach naukowych.

Informacji związanych z działalnością BON-u można szukać na stronie https://bon.uksw.edu.pl/pl/

19 października 2023