Współpraca z Polską Grupą Zbrojeniową

Wymiana doświadczeń, wiedzy i potencjału w zakresie realizacji wspólnych celów gospodarczych oraz naukowych to przedmiot umowy podpisanej przez naszą Uczelnię i Polską Grupę Zbrojeniową.

Porozumienie 12 grudnia podpisali z ramienia PZG Jakub Roszkowski, członek zarządu oraz reprezentujący UKSW rektor, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Planowane obszary współpracy obejmują w szczególności inicjowanie i prowadzenie wspólnych prac naukowo-badawczych ukierunkowanych zwłaszcza na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie obronności oraz związanych z technologiami druku 3D i cyberbezpieczeństwem.

– Dziękujemy za zaufanie tak ważnej i strategicznej instytucji jaką jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Bardzo się cieszymy z możliwości współpracy, która zapewne będzie owocna, bo wsparta zapleczem i możliwości naszego Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego – powiedział Rektor UKSW.

Na zdjęciu ks. prof. Ryszard Czekalski oraz Jakub Roszkowski

Umowa zakłada także świadczenie przez UKSW usług badawczych na rzecz spółek Grupy PGZ w dziedzinie badań przede wszystkim pomiarowych i informatycznych. Strony zadeklarowały wzajemną wymianę doświadczeń w zakresie osiągnięć naukowo-badawczych, między innymi poprzez udostępnianie materiałów informacyjnych i naukowych oraz promowanie wyników wspólnych prac w środowisku naukowym i społeczno-gospodarczym. Zadeklarowano także współpracę w obszarze rozwoju zawodowego kadr poprzez staże i praktyki a także organizację seminariów i konferencji.

Osobami odpowiedzialnymi za koordynację działań wynikających z podpisanej umowy oraz innych uzgodnień będą: ze strony UKSW dyrektor Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego UKSW, ks. dr inż. Marek Muzyk, ze strony PGZ dyrektor Departamentu Rozwoju PGZ S.A., Mateusz Roszkiewicz.

Szczegółowe zasady współpracy zostaną uregulowane w odrębnych porozumieniach. Umowa została zawarta na czas nieokreślony.

Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia kilkadziesiąt zakładów przemysłowych, obiektów serwisowych i ośrodków badawczych kluczowych dla polskiego przemysłu obronnego. PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań używanych przez Siły Zbrojne RP oraz formacje sojusznicze. Oferta grupy obejmuje: nowoczesne systemy radarowe i radiolokacyjne, karabiny, optoelektronikę, kołowe transportery opancerzone, artylerię lufową, bezzałogowe systemy powietrzne i systemy zarządzania polem bitwy.

12 grudnia 2023