Międzynarodowe instytucje partnerskie
Jednym z priorytetów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest zacieśnianie i rozwój współpracy z czołowymi jednostkami naukowymi na świecie oraz wzmocnienie swojej pozycji wśród europejskich instytucji naukowych. Do 2021 r. zawarliśmy 96 porozumień bilateralnych z instytucjami partnerskimi z całego świata m.in. z Australii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chile, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.
Program Erasmus
Studenci i pracownicy mogą wyjechać do ponad 300 europejskich uczelni. Podczas pobytu w zagranicznych instytucjach naukowych uczestnicy programu poszerzają wiedzę i zdobywają nowe umiejętności. Każdego roku kilkudziesięciu nauczycieli akademickich wyjeżdża na pobyty naukowe w zagranicznych ośrodkach partnerskich. Uniwersytet rokrocznie gości profesorów czołowych uczelni europejskich, którzy prowadzą zajęcia dydaktyczne.
Program Erasmus obejmuje także pracowników administracji uczelnianej, którzy swoją wiedzę i kompetencje zawodowe poszerzają poprzez uczestnictwo w szkoleniach i warsztatach organizowanych przez instytucje zagraniczne, m.in. na Łotwie, w Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji czy Czechach. Jest to także okazja do wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk stosowanych na innych uczelniach.
Stypendia zagraniczne
Studenci UKSW mogą ubiegać się o stypendia, oferowane przez instytucje zagraniczne. Dzięki nim mogą studiować za granicą oraz prowadzić ciekawe projekty badawcze.
Zagraniczne programy stypendialne dla studentów UKSW:
- programy i stypendia Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej,
- program CEEPUS (Środkowoeuropejski Program Studiów Uniwersyteckich),
- The Kosciuszko Foundation Grants,
- program stypendialny Fullbright-Schuman,
- Józef Tischner Fellowships for Polish and Polish-American Scholars,
- Międzynarodowe Stypendium Parlamentarne Niemieckiego Bundestagu,
- program DAAD – Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej,
- program Central European Exchange Program for University Studies,
- program Deutscher Akademischer Austauschdientst,
- stypendium GFPS – semestr w Niemczech,
Stowarzyszenia międzynarodowe
Nasz Uniwersytet należy do europejskich oraz międzynarodowych stowarzyszeń promujących szkolnictwo wyższe i współpracę pomiędzy uczelniami członkowskimi.
Stowarzyszenia, do których należy UKSW to m.in.:
- FUCE – Fédération des Universités Catholiques Européennes – sieć katolickich uniwersytetów europejskich utworzona w ramach Fédération Internationale des Universités Catholiques.
- FIUC – Fédération Internationale des Universités Catholiques – międzynarodowe stowarzyszenie uniwersytetów i instytucji katolickich szkolnictwa wyższego, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w 1949 r. oraz uznane jako Międzynarodowa Organizacja Pozarządowa przez System Narodów Zjednoczonych.
- EAIE – European Association for International Education
- EUA – European University Association
Kursy i studia za granicą
Studenci UKSW mają możliwość korzystania z bogatej oferty kursów i studiów zagranicznych, dzięki którym poszerzają wiedzę i podnoszą swoje kompetencje.
Wśród nich wyróżnić można:
- Polsko-Niemiecki Tandem,
- Freie Universitaet Berlin,
- Summer Abroad in Northern France,
- studia podyplomowe w Kolegium Europejskim,
- Master Christianity and Society,
- kursy na Uniwersytecie Oksfordzkim,
- szkolenia w Academia Presentation Center.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Działu Współpracy Międzynarodowej.