Kierunek filologia polska na UKSW skierowany jest do osób, które pasjonują się ojczystym językiem i kulturą. Studia pozwalają zdobyć umiejętności konstruowania różnego typu tekstów, ich interpretowania oraz rozumienia mechanizmów rządzących językiem. Kierunek przygotowuje do pracy m.in. w edukacji, mediach, branży reklamowej czy instytucjach kulturalnych. Atutem kierunku jest możliwość zrealizowania modułu, który przygotowuje do pracy w charakterze lektora języka polskiego jako obcego.
Studenci kierunku filologia polska mogą rozwijać swoje zainteresowania podczas licznych zajęć fakultatywnych i konwersatoriów tematycznych poświęconych m.in. edytorstwu, teatrowi, literaturze dawnej i współczesnej, dziecięcej, branży filmowej czy komunikacji językowej. Mogą także działać w kołach naukowych: literackim, fantasy, językoznawczym oraz edytorskim.
Czas:
Forma studiów: stacjonarne, niestacjonarne
Specjalizacje
- nauczycielska,
- nauczanie języka polskiego jako obcego.
Perspektywy zawodowe
Po ukończeniu kierunku filologia polska znajdziesz pracę m.in. w:
- szkołach,
- wydawnictwach,
- mediach,
- instytucjach kulturalnych,
- public relations.
Wymagania rekrutacyjne
Studia stacjonarne licencjackie:
Wymagane przedmioty maturalne na studia: język polski, język obcy nowożytny.
Przedmiot do wyboru: biologia, filozofia, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, WOS, fizyka/fizyka i astronomia, chemia, informatyka.
Studia stacjonarne magisterskie:
Kandydaci posiadający dyplom ukończenia studiów I stopnia na kierunku filologia polska albo dyplom ukończenia studiów I stopnia lub II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na kierunku innym niż filologia polska, ale przyporządkowanym w co najmniej w 50% do dyscypliny językoznawstwo lub literaturoznawstwo, kwalifikowani są w oparciu o średnią z toku studiów.
Pozostali kandydaci kwalifikowani są na podstawie egzaminu wstępnego w formie rozmowy kwalifikacyjnej.
W przypadku studiów niestacjonarnych I stopnia, decyduje kolejność zgłoszeń z dokumentami na Wydział.
W przypadku studiów niestacjonarnych II stopnia:
Kandydaci posiadający dyplom ukończenia studiów I stopnia na kierunku filologia polska albo dyplom ukończenia studiów I stopnia lub II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na kierunku innym niż filologia polska, ale przyporządkowanym w co najmniej w 50% do dyscypliny językoznawstwo lub literaturoznawstwo, są przyjmowani na podstawie złożonych dokumentów.
Pozostali kandydaci kwalifikowani są na podstawie egzaminu wstępnego w formie rozmowy kwalifikacyjnej.
Filologia polska prowadzona jest przez Wydział Nauk Humanistycznych.
Wymagane dokumenty na filologię polską