Na kierunku chemia na UKSW studenci mogą poznać podstawy chemii, zrozumieć naturę materii i energii oraz istotę zjawisk i procesów. Dzięki zajęciom prowadzonym w wyspecjalizowanych pracowniach poznają działanie aparatury laboratoryjnej — od sprzętów najprostszych, po najbardziej zaawansowane.
Na kierunku wykładają uznani specjaliści, którzy uczą jak rozwiązywać istotne problemy badawcze, w jaki sposób wykonywać eksperymenty i jak obchodzić się z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. W puli zajęć na kierunku chemia można znaleźć m.in. spektroskopię, elektrochemię i mechanikę kwantową, ale również syntezę organiczną i chemię supramolekularną.
Szeroka oferta dydaktyczna pozwala na zdobycie wszechstronnej wiedzy i kompetencji. Dzięki nim, absolwenci tego kierunku stają się konkurencyjni na rynku, czego dowodem jest siódme miejsce kierunku chemia w rankingu Perspektywy 2020 oraz pierwsze w kategorii „ekonomiczne losy absolwentów”.
Czas: studia licencjackie – 3 lata; studia magisterskie – 2 lata
Forma studiów: stacjonarne
Perspektywy zawodowe
Po ukończeniu kierunku chemia znajdziesz pracę m.in. w:
- instytucjach badawczych,
- firmach kosmetycznych,
- firmach farmaceutycznych,
- placówkach medycznych,
- pracowniach analitycznych.
Wymagania rekrutacyjne
Studia licencjackie:
Wymagane przedmioty maturalne na studia:
- dla matur z roku 2015 i z kolejnych:
język obcy nowożytny, matematyka (poziom podstawowy), przedmiot do wyboru: chemia, fizyka/ fizyka i astronomia, biologia, matematyka (poziom rozszerzony) - dla matur z lat 2005 – 2014:
język obcy nowożytny, przedmiot do wyboru: matematyka, informatyka, fizyka/ fizyka i astronomia, chemia, biologia
Na studia magisterskie:
Kandydaci posiadający dyplom ukończenia studiów I stopnia na tym samym kierunku studiów, na który się rekrutują, kwalifikowani są w oparciu o średnią z toku studiów.
Kandydaci, którzy nie posiadają dyplomu ukończenia studiów licencjackich na kierunku chemia, kwalifikowani są na podstawie egzaminu wstępnego w formie rozmowy kwalifikacyjnej.
Chemia prowadzona jest przez Wydział Matematyczno-Przyrodniczy. Szkoła Nauk Ścisłych.