Przejdź do treści

Laboratorium Antropologii Szkieletowej

Laboratorium mieści się w Mazowieckim Centrum Laboratoryjnym Nauk Przyrodniczych UKSW.

Laboratorium Antropologii Szkieletowej daje możliwość poznania anatomii układu kostnego-szkieletowego człowieka współczesnego, z elementami patologii kostnych. Studenci uczą się tu dokonywać pomiarów kostnych czy oceniać zmienności szkieletowe z uwagi na zmiany środowiskowe.

Choć nazwa pracowni sugeruje tematykę skupioną wyłącznie na badaniu populacji historycznych, to jednak zakres prowadzonych analiz wkracza również w obszary populacji współczesnych. Podstawą badawczą laboratorium jest organizm ludzki, a przede wszystkim tkanki kostne i zębowe. W ramach laboratorium prowadzona jest działalność zarówno naukowa, jak i dydaktyczna.

W laboratorium wykonywane są analizy rentgenowskie przenośnym aparatem punktowy (PORT X, Getwell), który zapewnia wysoką jakość zdjęć wykonywanych z wykorzystaniem radiografii cyfrowej (TOSHIBA). Precyzyjny ogląd materiału kostnego, czy zębowego możliwy jest przy wykorzystaniu stereoskopowego mikroskopu stomatologicznego (Global) połączonego z torem wizyjnym.

Laboratorium działa w ramach Instytutu Nauk Biologicznych UKSW. Kierownikiem laboratorium jest prof. dr hab. Jacek Tomczyk.

Mazowieckie Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych UKSW

ul. Wóycickiego 1/3, budynek 24, 01-938 Warszawa